Vadné.cz - Upozorňujeme na vadné produkty a služby


Automatický upgrade na Windows 10

4. srpna 2015 Kategorie: Služby

Ohledně softwaru zde mnoho článků nemáme, přitom na Windows nadáváme prakticky denně :-). Asi to už bereme jako nutné zlo. Tento týden nám však do schránky přistál následující mail, rádi jej publikujeme a děkujeme za něj.

Produkty Microsoft Windows používám již pěknou řádku let, pracuji s nimi již od verze Windows 3.11. Člověk na ně občas zanadává, ale vesměs je s mini spokojený, zkoušel jsem totiž i Linux, ale na každodenní práci jsem si jej neoblíbil. Proto jsem se operačního systému od Microsoftu v kolektivu kolegů často zastával. To už v budoucnu asi neudělám.

Vše začalo jednou „nenápadnou“ aktualizací

Aktuálně mám na svém notebooku Windows 7, před časem se mi nainstalovala automatická aktualizace, která mi poté zobrazovala v dolní liště informaci o tom, že můžu zdarma přejít na Windows 10. Nechci Windows 10! Ikonu jsem tedy v nabídce skryl, po restartu tam však byla znovu. Aha, skryji ji tedy ještě jednou, po restartu byla zase zpět. Nechci Windows 10 a nechci, aby mi je Microsoft stále podstrkával. To byl však pouze začátek celého problému s novými Windows 10.

Jak mě automatický upgrade na Windows 10 připravil o celý FUP

Při své práci na notebooku používám často mobilní internet s FUP několika GB měsíčně. Včera, když jsem počítač vypínal, koukám, že se mi během dne stáhly bezmála 4 GB dat. Chvilku jsem na to nevěřícně koukal (běžně totiž prosurfuji max. stovky MB), zda to není nějaká chyba, po chvilce pátrání jsem zjistil, že jde o automatický upgrade na Windows 10 – stáhl se mi instalační balíček. Jen připomínám, že jsem nikde (ani náznakem) o tento systém neprojevil zájem. A on se mi sám bez jakéhokoliv upozornění začal stahovat! A aby toho nebylo málo, stahoval se na mém mobilním připojení, což mě stálo značnou část FUP! Microsofte děkuji.

Instalace naštěstí neproběhla

Jediné, co mě může těšit je, že jsou Windows zřejmě samá chyba a samotná instalace této automatické aktualizace se neprovedla, resp. skončila neúspěšně – a to hned 2x. Začal jsem problém tedy okamžitě řešit, co kdyby se náhodou napotřetí automatický pokus o instalaci povedl.

Co dělat, když Windows 10 nechcete

Pokud máte na svém počítači Windows 7 a samotný upgrade na Windows 10 ještě neproběhl a Windows 10 nechcete, je potřeba odinstalovat některé aktualizace. Konkrétně jde o tyto:

KB2990214 – umožní upgrade počítače ze systému Windows 7 na novější verzi systému Windows.

KB2952664 – umožňuje provést zlepšení současného operačního systému pro usnadnění aktualizací na nejnovější verzi systému Windows společnosti Microsoft.

KB3021917 – provede diagnostiku v systému Windows s cílem určit, zda problémy s výkonem může dojít při instalaci nejnovějšího operačního systému Windows.

KB3035583 – nainstaluje app Windows 10, která pomáhá uživatelům porozumět novým Windows 10. Kontroluje možnosti zařízení a připravenost na upgrade.

Jak postupovat při odstraňování aktualizací

1) Zakažte automatické aktualizace (jak stahování, tak instalování).
2) Pomocí příkazové řádky odinstalujte zmíněné aktualizace, příklad:
wusa /uninstall /kb:2990214

3) Odinstalované aktualizace skryjte v seznamu nabízených aktualizací.
4) Můžete opět zapnout automatické aktualizace.

Snad někomu tento návod pomůže dříve, než se mu na jeho počítači objeví sice nové, ale nechtěné Windows 10. Osobně rád zůstanu u svých „Sedmiček“ a mrzí mě, že Microsoft nasadil takovou zvrácenou politiku, že uživatel musí aktivně hledat řešení, aby si svůj legálně zakoupený software udržel.

Počet komentářů: 3

“Automatický upgrade na Windows 10”


  1. Zdravím. Mně se tohle stalo zrovna dnes, ale ty uvedené aktualizace v článku tam dokonce ani nemám! I tak proběhl automatický, avšak neúspěšný pokus o ugrade na Win 10 a přibylo mi přes 5 GB!

    1
  2. Díky za info, pořizuju si nový komp, budu tam mít sedmičky, desítky určitě nechci…

    2


Napsat komentář

(číslicí) (*)

(*) = povinné pole