Vadné.cz - Upozorňujeme na vadné produkty a služby


Při nákupu ojetého auta po povodních dávejte pozor dvojnásob

7. června 2013 Kategorie: Doporučujeme

Pokud se v nejbližších dnech chystáte na koupi ojetého auta, měli byste při výběru dávat dvojnásobný pozor, abyste nešlápli vedle. Na trhu se totiž objeví také tisíce zaplavených aut z letošních povodní. Riziko nákupu poškozeného vozidla povodní nehrozí pouze v Česku, ale také v Německu, Rakousku a Polsku.

Pokud bylo auto zasaženo povodní, hrozí u něj celá řada problémů. Zvýšenou pravděpodobnost závady či selhání lze očekávat zejména u elektroniky vozu. Ohrožena je tak nejen funkce airbagů či ABS, ale i samotné nastartování a ovládání vozu. K poškození dochází také u ložisek, brzd, čepů nebo podvozkových částí řízení, o budoucí náchylnosti ke korozi ani nemluvě.

Autobazary jsou s touto situací vesměs seznámeni a při výkupu vozu se speciálně zaměřují i na tuto problematiku. Řada autobazarů tak může zúročit své zkušenosti i nakoupenou techniku z předchozích let. Nejmodernější diagnostické přístroje totiž dokáži vyplavené auto odhalit s neuvěřitelnou přesností.

Vyplavené auto prozradí jemné bahno

Nicméně ani ujišťování autobazaru, že nabízené auto je v naprostém pořádku, by vás nemělo zbavit zvýšené pozornosti. Auto si pečlivě prohlédněte také sami. Na vlhký interiér nebo charakteristický zápach není třeba zvlášť upozorňovat. Dalším typickým příznakem vyplaveného auta je jemné bahno ve skrytých částech interiéru, například pod zadními sedačkami, pod rezervou nebo pod heverem. Důkladné kontrole podrobte také motor a zavazadlový prostor, nahlédněte také do pojistkové skříně nebo pod čalounění dveří.

Vyplavená auta

Pokud chcete projevit ještě více iniciativy, můžete si nechat sundat světlo a zkusit vyměnit žárovku. Pokud bylo auto vyplavené, je velmi pravděpodobné, že zde čištěné nebylo. Napovědět vám mohou také údaje o bydlišti předchozího majitele, kdy snadno zjistíte, zda daná lokalita byla či nebyla povodní zasažena.

Největší riziko na vás číhá při nákupu vozu přes inzerát. Naopak nákupem přes autobazar jej lze snížit na minimum, a to v případech, kdy bazar garantuje případné vrácení peněz, pokud by se ukázalo, že byl vůz skutečně zatopen.

Vozidlo je možné částečně prověřit také online na webu. Na portálu www.zkontrolujsiauto.cz jsou evidovány, kromě mnoha údajů z historie vozidla, i záznamy o poškození povodněmi. Některé informace a služby jsou ovšem placené.

Napsat komentář

(číslicí) (*)

(*) = povinné pole