Vadné.cz - Upozorňujeme na vadné produkty a služby


Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch spotřebitele

8. srpna 2011 Kategorie: Doporučujeme

Pokud reklamujete vadný výrobek, má obchodník dle zákona na vyřízení vaší reklamace 30 dní. Pokud reklamaci v této lhůtě vyřídit nestihne, máte právo na vrácení celé kupní ceny. Ovšem pojem „vyřídit reklamaci“ si každý obchodník vysvětluje po svém. Někdo vám zašle informativní email nebo SMS, některý obchodník vám dokonce osobně zavolá, ale velké množství obchodníků jen pasivně čeká až se na výsledek reklamace informuje sám zákazník. Motivace tohoto jednání je jednoduchá – prodlužení doby na vyřízení reklamace. Nyní již takové jednání není ku prospěchu obchodníka.

Senát Nejvyššího soudu vedený soudkyní Blankou Moudrou se v jistém sporu nespokojeného zákazníka a společnosti Tesco postavil na stranu spotřebitele. Soud tak ve svém rozhodnutí uvedl v platnost precedent, kterým jasně definuje pojem „vyřídit reklamaci“.

Cituji:
„S přihlédnutím k vysvětlenému významu použitého pojmu „vyřídit“ lze logickým výkladem daného ustanovení dojít k závěru, podle něhož přijal-li prodávající od spotřebitele věc k reklamaci, pak k vyřízení reklamce dojde až v okamžiku, kdy prodávající spotřebitele vyrozumí (ať už písemně, nebo osobně) o tom, jakým způsobem byla reklamace vyřízena (tedy zda byl s reklamací úspěšný, či nikoli). Teprve tehdy je možno reklamaci považovat za vyřízenou.“ konec citace.

Rozsudek v plném znění je dostupný na stránkách Nejvyššího soudu. Hledejte rozhodnutí (spisová značka) 33 Cdo 3228/2009.

Nyní již musí obchodník sám aktivně zákazníka informovat o výsledku reklamace. Pokud tak neučiní do 30 dní od podání, má spotřebitel právo na vrácení celé kupní ceny vadného zboží, neboť zákonná lhůta pro vyřízení reklamace nebyla dodržena.

Pro spotřebitele je to velmi dobrá zpráva, nezřídka zákazník slýchával: „Dejte nám na sebe telefon, my Vám zavoláme až to bude hotové.“ 30, 40 dní pryč a telefonát žádný, zajdete na prodejnu a tam vám řeknou: „Už to tady 14 dní leží, proč si pro to nejdete? Ještě týden a účtovali bychom Vám poplatek za uskladnění nevyzvednuté reklamace!“

Z tohoto pohledu má nyní spotřebitel o starost méně, obchodník ovšem bude muset (ve svém vlastním zájmu) vést další evidenci prokazatelně informovaných zákazníků o vyřízené reklamaci.

Nyní se jen můžeme těšit jak se teorie v podání soudního rozhodnutí přenese do praxe.

Počet komentářů: 1

“Nejvyšší soud rozhodl ve prospěch spotřebitele”


  1. To je jedině dobře. Spotřebitel byl přece v právu. Doufám, že výsledků takovýchto soudních líčení bude stále jen přibývat. Je to humus, jak nám škodí.

    1


Napsat komentář

(číslicí) (*)

(*) = povinné pole