Vadné.cz - Upozorňujeme na vadné produkty a služby


Doporučujeme dokumentární film Šmejdi

18. dubna 2013 Kategorie: Doporučujeme

Neuvádíme zde běžně filmové recenze ani vás nezveme často do kina. Dnes je to vlastně poprvé. Nicméně dokument režisérky Silvie Dymákové Šmejdi si naší pozornost jistě zaslouží.

Dokument zachycuje reálné situace na známých a pro řadu lidí populárních zájezdech s obědem zdarma. Ukazuje neetické praktiky některých českých firem v prodeji zboží, ke kterým dochází právě na těchto zájezdech. Asi nikoho příliš nepřekvapí, že cílem těchto praktik jsou zejména senioři.

Značná část zmíněného snímku je točená skrytou kamerou a původně se ani nemělo jednat o dokumentární film. Reportérka Silvie Dymánková zprvu sbírala veškeré materiály spontánně bez konkrétní koncepce. Chtěla jen představit seniorům základní techniky manipulace, které se na těchto akcích používají. Dokumentu se ale nakonec ujalo filmové centrum České televize, a můžeme jej tak pod názvem Šmejdi vidět také od 17. dubna v českých kinech.

Pokud jste sami někdy podobný zájezd absolvovali, možná tušíte, o čem Šmejdi budou. Pokud ne, čeká vás velké překvapení. Nicméně film zachytil i některé komentáře, které budou šokujícím překvapením asi pro všechny.

 „jestli nepodepíšeš, umřou ti vnoučata“

Ukázku z filmu můžete ale vidět již nyní například na YouTube:

 

Za zhlédnutí stojí také epizoda Pekla na talíři s názvem Šmejdi, na které Roman Vaněk spolupracoval právě se Silvií Dymákovou. Můžete si tak udělat představu nejen jak a také co se na předváděcích akcích seniorům prodává.

 

Závěrem filmaře (a zejména distributora Aerofilms) pochvalme za snahu promítnout tento dokument co nejširšímu okruhu seniorů. Senioři nad 65 let mohou totiž přijít na tento film do kina zdarma. Tvůrci se také dále rozhodly, že s dokumentem budou objíždět domovy důchodců.

Dokument Šmejdi se může pochlubit ještě jednou zajímavostí, byl předám české policii a slouží jako důkazní materiál v zahájeném trestním řízení proti zúčastněným firmám.

Počet komentářů: 2

“Doporučujeme dokumentární film Šmejdi”


  1. Škoda, že dokument je v některých chvílích zbytečně příliš emočně cílený, snaha udělat z toho ještě více šokující záležitost. Ale je dobře, že tyhle šmejdí praktiky někdo zdokumentoval, za to prst nahoru!

    1
  2. Pro všechny, kteří tento dokument ještě neviděli a rádi by to změnili, mám dobrou zprávu! V úterý 1. října bude dokument Šmenjdi vysílat Česká televize od 20 hodin na svém prvním programu.

    2


Napsat komentář

(číslicí) (*)

(*) = povinné pole