Vadné.cz - Upozorňujeme na vadné produkty a služby


Bič na nekvalitní potraviny

11. července 2012 Kategorie: Doporučujeme

Kvalita potravin v našich obchodech již delší dobu (a to zcela určitě) nepatří mezi evropskou špičku. Trh s potravinami je zde nepřehledný a to často i záměrně. Český zákazník se v regálech hůře orientuje a v mnoha případech upřednostňuje cenu zboží před kvalitou. A to je špatně! Dokáže někdo odpovědět na otázku proč v českých obchodech přibývá nekvalitních, špatně označených nebo prošlých potravin? Pojďme říci nekvalitním potravinám stop!

Proti takzvaným „Šmakuládám“ bojuje také uznávaný gastronom a šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk. Ve svém pořadu Peklo na talíři  odhaluje složení vytipovaných potravin. Šíří tak vtipnou a zábavnou formou varování před nejrůznějšími „Šmakuládami“.

Nyní v tomto boji nezůstává pan Vaněk sám. Ministerstvo zemědělství a Státní zemědělská a potravinářská inspekce spustily společný webový projekt Potraviny na pranýři. Návštěvníci webových stránek se zde mohou informovat o nekvalitních, falšovaných či přímo nebezpečných potravinách. Internetová aplikace umožňuje lidem vyhledávat informace o nevyhovující potravině podle názvu výrobku, druhu potraviny, prodejce, země původu či distributora. V současné době obsahuje databáze více jak 350 položek. Spotřebitel tak může snadno dostat varování před nepoctivým producentem nebo prodejcem.

Ministerstvo zemědělství a Státní zemědělská a potravinářská inspekce si za tento počin jistě zaslouží pochvalu. Pořad Peklo na talíři nebo web Potraviny na pranýři nám sice můžou v některých případech otevřít oči. Ale je jen na nás, jak pečlivě si budeme v obchodech číst složení potravin a s jakou rozvahou je budeme nakupovat.

Počet komentářů: 5

“Bič na nekvalitní potraviny”


 1. Tak tu máme první hitparádu 🙂
  Nejvíce nevyhovujících potravin u nás prodávají:
  1) Tesco
  2) Ahold
  3) Kaufland
  4) Penny Market
  5) Spar

  A na závěr bonus – každá 10. nevyhovující potravina je… ano z Polska!

  1
 2. To, že každá 10. nevyhovující potravina je z Polska se mi zdá nějak málo. Spíš bych řekla, že každá 3. potravina je z Polska, a každá 2. potravina z Polska je nevyhovující. Alespoň to tak na mě v poslední době působí.
  Problém také je, že je někdy velké umění z obalu vyčíst odkud potravina je. Řídím se pravidlem – pokud to nejde najít, tak je určitě z Polska 🙂

  2
 3. Nechápu proč inspektoři stále naříkají na vadné potraviny. Kdyby nebyli zkorumpovaní a ukládali maximální možné pokuty a né pár tisícovek ( což je pro každý hyper-supermarket k smíchu) ale v milionech, tak by si to každý rozmyslel kdyby měl platit třeba 2 x týdně 3 miliony. Nebo třikrát ho nachytají a zebral bych jim licenci . Jinou cestu nevidím.

  3
 4. Proč ministerstvo dělá web? Má najmout 50 nových kontrolorů a obcházet supermarkety NEUSTÁLE. Ne namátkové kontroly a pokuty k smíchu, ne pindat někde na webu – pravidelně trestat za prohřešky proti zákonu, on i supermarket by pár tisíc pokut ročně velice pocítil. Ve výsledku by to byly desítky miliónů do státní kasy, lepší zdraví občanů = méně výdajů na zdravotnictví a prospělo by to i konkurenceschopnosti českých výrobců, protože by odsuď zmizely tuny levných šmejdů z PL, DE, HU a dalších zemí, které si z nás dělají dojnou krávu a popelnici v jednom.

  4
 5. Na většině obalů chybí základní údaj, kdo zboží vyrobil (což je např.v BRD úplně běžná věc). Na vejcích si přečtu – dovezl Schubert a to je vše. Můžu se pouze domnívat, že ten pán ta vejce i vyseděl. Ovšem nevím kde. Zřejmě tohle svinstvo někomu nahoře tady u nás vyhovuje, protože jinak už by to takhle nebylo. To, že zboží dovezl distributor nebo má původ v EU musí být úžasné hlavně pro kontrolní orgány jako je ČOI, SPI a pod.), pokud se snaží někoho potrestat. Říkat ale obecně, že všechno špatné pochází z Polska, není to pravé. Poláci mají velmi kvalitní zemědělské výrobky i spoustu dalších výrobků. To, co nám sem vozí, se sice asi vyrábí nebo vypěstuje v Polsku, ale není určené pro polské občany. Je to speciálně pro nás. Kdopak za tím asi stojí?

  5


Napsat komentář

(číslicí) (*)

(*) = povinné pole